به گزارش جهان : میرقلی خان روز پنج شنبه (۲۶ مرداد) در گفتگوی اختصاصی با شبکه پرس تی وی گفت: «من هنوز برای پرونده‌ام مبارزه می‌کنم. من در حال جمع آوری همه مدارک جعلی آنها به منظور ارائه به دادگاه لاهه هستم.»

وی حبس در زندان‌های امریکا را به عنوان وحشتناک‌ترین تجربه‌ای که هر کسی ممکن است در زندگی داشته باشد، توصیف کرد و گفت: «این مسئله با انگیزه سیاسی صورت گرفت. من یک گروگان سیاسی بودم.»

میرقلی خان خاطر نشان کرد: «همه محاکمه و همه پیگردهای قانونی دروغین بود؛ شبیه زمانی که در تار عنکبوت باشید، در آنجا به دام افتاده باشید و هیچ راهی برای خروج نداشته باشید و نتوانید هیچ کاری انجام دهید.»

میرقلی خان در تاریخ هفتم آگوست وارد شهر مسقط پایتخت عمان شد. وی پس از گذراندن پنج سال حبس در زندان‌های امریکا، بار دیگر به جمع دختران دوقلو و مادرش بازگشته است.

محمود سیف شوهر سابق شهرزاد میرقلی خان متهم به تلاش برای صادرات دوربین‌های دید در شب از اتریش به ایران است که این مسئله نقض تحریم‌های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.

میرقلی خان در دوران حبس در امریکا، چندین بار با پرس تی وی مصاحبه کرد و از تجربه وحشتناکش در زندان و بدرفتاری کارکنان زندان با وی سخن گفت. وی در این گفت و گوها تصریح کرد کارکنان زندان با وی رفتاری خشن داشتند و وی را مورد شکنجه قرار می‌دادند.

میرقلی خان خاطر نشان کرد مقامات امریکایی وی را مورد «شکنجه روانی» قرار می‌دادند و دائما هشدار می‌دادند اگر همه خواسته‌های آنان را برآورده نکند، به ۶۵ سال زندان محکوم خواهد شد.

وی در بیان نمونه ای از شکنجه‌های فیزیکی گفت، مقامات زندان وی را به مدت ۱۸ ساعت «در زنجیر» در «سلول‌هایی بسیار سرد» نگه می‌داشتند تا «شما را آن قدر خسته و درمانده شوید که بگویید: بسیار خب. دیگر کافی است. هر چه شما بگویید (اطاعت خواهم کرد).»

وی افزود: «در مدت محاکمه‌ام، بارها پیش آمد که گفتم: خدایا، ترجیح می‌دهم آنها به من حکم مرگ بدهند...، اما نمی‌خواهم بار دیگر (به آن سلول‌ها) بازگردم.»

میرقلی خان از دولت امریکا به خاطر عدم اطلاع رسانی به دولت ایران در مدت سه سال اول بازداشتش انتقاد کرد و گفت واشنگتن در تلاش برای ایجاد سردرگمی برای دولت ایران، حقایق را از تهران پنهان کرد.

وی افزود: «بیش از بیست نامه برای باراک اوباما رئیس جمهور امریکا نوشتم، اما هرگز جوابی دریافت نکردم. من همچنین بارها برای خانم هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا نامه نوشتم.»

این شهروند ایرانی همچنین از اداره فدرال زندان‌های امریکا به عنوان نهادی که تنها به دنبال کسب درآمد است، انتقاد کرد و گفت: «در زندان‌های امریکا، با زندانیان، نه تنها من، حتی زندانیان امریکایی» با بی‌احترامی برخورد می‌شود. «هیچ ارزشی وجود ندارد. شما را انسان به شمار نمی‌آورند.»

وی افزود: «هر آن چه از بیرون مشاهده می‌کنید، تصویری (ساختگی) است که آنها به جهانیان نشان می‌دهند. اگر شما به زندان‌ها بروید و دوربین به دست گیرید، شاهد خواهید بود چگونه حتی شهروندان امریکایی، از رعایت نشدن حقوق بشر در زندان‌ها رنج می‌برند.»

حسین نوش آبادی، سفیر ایران در عمان گفت، ایران به خاطر تضییع حقوق میرقلی خان به دادگاه‌های بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشر شکایت کرده و حتی خواستار جبران خسارت شده است.