منبع : رجانیوز
مسوولان ورزش کشور این روزها به واسطه درخشش کشتی فرنگی ایران در بازی‌های المپیک موضوع پرداخت پاداش ویژه به محمد بنا معمار کشتی فرنگی ایران و اهدای نشان لیاقت به وی را مطرح کرده‌اند اما مهمتر از پرداخت پاداش و اهدای نشان لیاقت موضوع پرداخت دستمزد واقعی این مربی سازنده و ارزنده کشورمان است که تاکنون به صورت غیر منصفانه نادیده گرفته است به گونه‌ای که وی در حد یک مربی بدون کارنامه فوتبال هم دستمزد دریافت نکرده است.

به گزارش رجانیوز، مقایسه دستمزد محمد بنا با قرارداد مالی مربیان فوتبال ایران نشان می‌دهد افراد بدون کارنامه که هیچ موفقیتی در میادین بین المللی در کارنامه خود به ثبت نرسانده‌اند ده‌ها برابر نسبت به محمد بنا که بزرگترین افتخار ورزش ایران را خلق کرده است دستمزد می‌گیرد در حالی که اگر قرار به رعایت عدالت بود باید جای محمد بنا و مربیان فوتبال عوض می‌شد اتفاقی که بسیار بعید است با این تفکر روی بدهد. 

این روزها هر جا كه می‌روی بحث اصلی درباره درخشش تیم ملی كشتی فرنگی در رقابت‌های المپیك لندن است. درخششی كه حاصل زحمات محمد بنا و كشتی‌گیران فرنگی كار تیم ملی است. محمد بنا، مردی است كه از 9 سال پیش بنای كشتی فرنگی را نهاد. او با زحمات فراوان، ملی‌پوشانی آماده كرد و تحویل تیم ملی داد تا نشان دهد لقب بهترین مربی كشتی فرنگی دنیا برازنده او است. 
 
در این میان نكته جالبی وجود دارد. محمد بنا با دستمزد اندكی كه قابل قیاس با رشته‌های دیگر به خصوص فوتبال نیست، تیم ملی كشتی فرنگی را به‌عنوان قهرمانی المپیك رسانده كه این موضوع باید قابل توجه مسوولان باشد. محمد بنا در سال گذشته كه بیشترین تلاش را برای آماده‌سازی فرنگی‌كاران كرد و یك سال كامل در اردو بود برای هر ماه مبلغی در حدود 5 میلیون تومان دستمزد دریافت كرد. به عبارتی دیگر برای یك سال مبلغی در حدود 60 میلیون تومان به بهترین مربی دنیا پرداخت شد.
 
مقایسه دستمزد یكساله بنا با مربیان رشته‌های دیگر به خصوص فوتبال، مظلومیت كشتی را بیشتر از قبل به اثبات می‌رساند و دلیلی است برای اینكه بگوییم پول‌ها در ورزش بر اساس قاعده و قانون توزیع نمی‌شود. دستمزدی كه باشگاه پرسپولیس برای یك سال به مانوئل ژوزه پرداخت می‌كند مبلغی بالغ بر 3 میلیارد تومان است. چیزی حدود 50 برابر محمد بنا. تازه محمد بنا در رشته خود بهترین مربی دنیا است اما ژوزه در سطح اول فوتبال دنیا اسم و رسمی ندارد! 
 
دستمزد اندك محمد بنا را با سایر مربیان حاضر در لیگ برتر و لیگ یك فوتبال مقایسه می‌كنیم. مقایسه‌ای كه باز هم انگشت می‌گذارد روی بی‌عدالتی در تخصیص بودجه برای رشته‌های مختلف ورزشی. امیر قلعه‌نویی برای یك فصل مربیگری حدود یك میلیارد تومان دریافت می‌كند. اگر پاداش‌های دریافتی این مربی را هم روی این مبلغ بگذاریم چیزی در حدود 2/1 میلیارد تومان عاید امیر قلعه‌نویی می‌شود. حالا قرارداد امیر و بنا را مقایسه می‌كنیم. بهترین مربی كشتی فرنگی دنیا در سال 2011 یك بیستم امیر قلعه‌نویی دستمزد می‌گیرد. 
 
فراز كمالوند برای مربیگری در شهرداری تبریز قراردادی در حدود 350 میلیون امضا كرده است؛ آن هم در لیگ یك. البته مسوولان شهرداری برای فراز كمالوند پاداش‌هایی هم در صورت صعود در نظر گرفته‌اند. با یك حساب سرانگشتی باید گفت كمالوند در لیگ یك، 7 برابر بنا در كشتی فرنگی حقوق و مزایا دریافت می‌كند. 
 
حتی اگر به تیمی مانند شهرداری یاسوج یا نفت مسجد سلیمان سری بزنیم می‌بینیم كه دستمزد مربیانی مثل جمشید غدیری و داریوش یزدی هم حداقل دو برابر دستمزد محمد بنا در سال سخت المپیك است. 
 
البته جالب‌تر از همه اینكه مسوولان فدراسیون كشتی در سال المپیك دستمزد محمد بنا را افزایش دادند و تاسف‌آور است كه بدانیم دستمزد دریافتی بهترین مربی كشتی دنیا تا همین یك سال پیش ماهانه حدود 1 میلیون تومان و سالانه حدود12 میلیون تومان بوده است!
 
به نظر می‌آید مدیران وزارت ورزش و جوانان باید به جای طرح وعده‌هایی چون ارائه پاداش 100 میلیون تومانی به محمد بنا یا پیشنهاد اهدای نشان لیاقت به وی ابتدا دستمزد وی را با توجه به افتخارات این مربی به سقف استاندارد خود برسانند سپس به فکر پرداخت پاداش به وی بیفتند، در شرایط کنونی اگر محمد بنا تابعیت کشور دیگری را داشت قطعا در بهترین شرایط مالی قرار می‌گرفت اما در کشور ما تاکنون هیچ توجهی درستی به این مربی سازنده صورت نگرفته است چون هر آنچه بودجه در ورزش ایران بوده است خرج استخدام مربیان فوتبال شده است!
 
محمد بنا، کوروش باقری و بسیاری از مربیان سازنده ورزش کشور به دلیل عدم توجه کافی رسانه‌ها زیر سایه سنگین فوتبال قرار گرفته اند تا هرگز نتوانند از حق واقعی خود دقاع کنند اما در برهه کنونی نیاز است به بهانه موفقیت این رشته‌های ورزشی در بازی‌های المپیک یک بار برای همیشه موضوع واقعی سازی دستمزد آنها را به صورت جدی بررسی و اجرا کنیم تا به این شکل آنها قربانی فوتبال همیشه ناکام ایران نشوند.